Prípadová štúdia 009

29.11.2021

009

Pacientka v tejto prípadovej štúdii prišla priamo do ambulancie s požiadavkou o vyšetrenie poruchy črevnej bariéry a doplnenie IGG testov na potraviné intolerancie. Po preštudovaní jej zdravotnej dokumentácie som jej dala za pravdu, že podozrenie zvýšenú črevnú priepustnosť je vysoké. Doplnené testy IGG protilátok na potraviny potvrdili naše podozrenie. Napriek tomu, že vysledok nebol " alarmujúci" boli zastúpené denne používané potraviny. Začala s eliminačnou diétou.

Čo bol najvačší problém?  úporná obstipácia, teda zlé vyprazdňovanie a odchod stolice, ktorý trvá roky s nutnou každodennou podporou.  Dokonca po doplnení vyšetreni po 20 rokoch ťažkostí s doporučením resekcie hrubého čreva- odstránenei časti hrubého čreva. Našťastie pacientka dala na svoju intuíciu a tento závažný krok nepodstúpila.

Okrem toho ma zaujala sekundárna amenorea- je to kratkodobe alebo dlhodobejšie vynechanie menštruačného cyklu. Ak sa nezistí iná chorobná príčina, je to vždy znak toho, že telo je na hranici svojich síl a pud sebazáchovy víťazí nad pudom rozmnožovania...

Najdôležitejší poznatok  na zapamatanie je, že žiaden orgán v tele, pokiaľ nie je chorobou neriešiteľne postihnutý,  nie je zbytočný. Akýkoľvek operačný zásah na čreve, ale aj v tele je vhodné zvážiť. AK máte pochybnosti, navšívte iného špecialistsu. V takomto prípade to má pné odôvodnenie.