HISTAMÍNOVÁ INTOLERANCIA

Ako zistím, že mám HIT ?

HIT sa diagnostikuje ťažko... Možno už diagnózu HIT máte. Máte množstvo problémov a ťažkostí, ktoré spolu na prvý pohľad nesúvisia a stretli ste v ambulancii lekára, ktorý na HIT myslel a doplnil vám laboratórne testy. Pre tých, ktorí hľadajú sami je vo videu 1 návod, ako postupovať, ak mám podozrenie na HIT.

video 1 ako diagnostikovať HIT

Čo je to DAO ?

DAO je označenie pre enzým deaminooxidáza. Je to enzým , ktorý vyrábajú naše črevné bunky a je na ich povrchu smerom do vnútra čreva. Je tam preto, aby sa do nášho tela nedstalo zvýšené množstvo histamínu z našej stravy a mikrobiomu čreva. Zvýšená hladila histamínu v tele je totiž NENORMALNA, teda vedie k mnohým príznakom.

DAO a genetické testy

čoraz viac sa hovorí o "dedičnej" HIT, teda o o tom, že existuje genetická- dedišná informácia, ktorá spôsobuje HIT. Takto to teda určite nie je. Neexistuje nič také, ako dedičná HIT. Každý máme svoje gény pre tvorbu DAO, preto DAO- jej aktvita, sila je u každého iná. U niekoho slabšia, u niekoho silnejšia. samé to ale nestačí na to, aby sme dostali HIT. Je to skôr o predispozícii, teda náchynosti na HIT.

HIT je v drvivej vačšine spôsobená porchou enzýmu DAO deaminooxidázy v stene čreva. Okrem tejto poruchy enzýmu, teda  enzymopathie, sú však často prítomné aj iné enzymopathie, teda nedostatočné fungovanie iných enzýmov. Najčastejšou poruchou je porucha laktázy, enzýmu potrebného na trávenie laktózy, mliečneho cukru. 

 

Aká je dlhodobá perspektíva HIT ? to záleží od prístupu k liečbe, buď sme zameraní len na čo najnižší príjem histamínu, alebo sa sústredíme na snahu o regeneráciu funkcie deaminooxidázy...

  • HIT- hľadanie príčiny

    Skutočná liečba HIT je liečba jej príčiny  nie utlmovanie symptomov dietou a výživovým doplnkom...   Ponúkam vám PDF materiál s návodom, kde hľadať príčinu HIT. Cielená liečba príčiny HIT je omnoho efektívnejšia a menej náročná ako všeobecná nízkohistamínová diéta